IHAD !

20.08 obchodzony jest Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt ustanowiony przez ISAR (International Society for Animal Rights).
Codziennie zwierzęta są porzucane lub oddawane do schronisk, stają się zależne od organizacji charytatywnych i życzliwości ludzi dobrego serca. Fundacje pękają w szwach, walczą aby szerzyć świadomość o losie zwierząt bezdomnych i opuszczonych.

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt ma na celu edukować ludzi w temacie porzucenia zwierząt i korzyści z kastracji i sterylizacji zwierząt domowych.

~
20th Aug we celebrated International Homeless Animal Day established by the ISAR (International Society for Animal Rights).
Every day, animals are abandoned or placed into shelters, dependent on charities and goodwill. These organisations are strained beyond coping, and are desperate to raise awareness of the plight of homeless and abandoned animals.

Homeless Animals Day aims to educate people about pet abandonment, feral animals and benefits or neutering domestic animals.